Student Awards

LSE100 Award for Academic Achievement and the Worcester Prize

In the past LSE100 has awarded two academic prizes to the best performing students in the cohort that completes the course in Michaelmas Term.

The prize for Outstanding Academic Achievement was awarded to all those students who achieved a mark of distinction in each piece of summative assessment on the course.

The Sir Robert Worcester prize for Exceptional Academic Performance was established following a generous gift to LSE100 from Sir Robert Worcester, Emeritus Governor of the School and founding member of the LSE100 Steering Committee on LSE100. It was awarded to the student, or students, who received the highest overall mark on LSE100 each year. 

2019

Winner of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Luca Matteucci - Department of Statistics

Tana Praneejit - Department of Management

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Dominic Al-Hariri - Department of Social Policy

Tammy Fei Ning Kho - Department of Economics

Emily Nathan - Department of Anthropology

Ngoc Hanh Tien Nguyen - Department of Management

Zuzanna Palion - Department of Mathematics

Guang Maik Tan - Department of Economics

Cai Williams - Department of Anthropology

Julia Wodzinska - Department of Social Policy

Nicholas Wuthrich - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Purinat Atipas - Department of Geography & Environment

Anna Bray - Department of International History

Xinyue Cheng - Department of Government

Hilary Cheung - Department of Economics

Chyi Chng - Department of Finance

Neil Crawford - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Charlotte Culley - Department of Law

Richard Einhorn - Department of Management

Maxwell Hammer - Department of Government

Anastasia Hariyanto - Department of Economics

Mashal Ijaz - Department of Government

Elizabeth Jackson - Department of Law

Jarren Koh - Department of Law

Cong Minh Nguyen - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Alice Reffin - Department of International History

Marco Saracchi - Department of Management

Max Schachermayer - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Krista Sillaste - Department of Management

Harry Stallard - Department of Law

Chloe Ann Yu-En Tan - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Cedric Tilin Tan - Department of Government

Chloe White - Department of Law

Manasvini Balasubramanian - Department of Management

Teo Coheleach - Department of Government

Shreyas Guntur - Department of Economics

Gregor Ilsinger - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Anna Johansson - Department of Government

Debra Grace Jia En Lim - Department of Law

Anya Magotra - Department of International Relations

Joshua Michalowski - Department of Economics

Nikita Mistry - Department of Geography & Environment

Gustav Orlien - Department of Management

Christopher Squire - Department of Government

Dylan Stevens - Department of Government

Saskia Straub - Department of Geography & Environment

Manuel Valdez Alcazar - Department of Mathematics

Harish Vatsen - Department of Economics

Jash Bherwani - Department of Economics

Alexia Aimee Boulos - Department of Government

Marco Brolli - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Jia Ying Gillian Chan - Department of Government

Shi Ying Clarice Cheong - Department of Anthropology

Artur Couto Dias - Department of Management

Jacob Dean - Department of Economics

Sharmishtha Desai - Department of Economics

Leonard Glimm - Department of Accounting

Antara Gokhale - Department of Management

Alexandra Goudeau - Department of Management

Wye Yew Ho - Department of Economics

David Holland - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Gyulee Kim - Department of Management

Jonas Koch - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Maria Korpala - Department of Management

Tanmay Mahesh - Department of Economics

Mythili Mishra - Department of Law

Zhi Feng Ong - Department of International Relations

Samantha Ong Pay Min - Department of Economics

Deyan Pehlivanov - Department of Economics

Karl Piotrowicz - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Johannes Rosenbusch - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Nicolas Rotzler - Department of Economics

Harriet Solomon - Department of International History

Beier Teng - Department of Statistics

Oliver Thomas - Department of International History

Colin Vanelli - Department of International History

Anna Vendruscolo - Department of Accounting

Cindy Wang - Department of Management

Tong Jia Paige Wei - Department of Management

Sum Yi Nikki Wong - Department of Law

Zane Wong - Department of Social Policy

Zheng Xu - Department of International Relations

Shunsuke Yamamoto - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Xuyi Yang - Department of Mathematics

Mei Shun Yau - Department of Management

Elizabeth Anjanette - Department of Accounting

Sebastian Boeck - Department of Management

Eugenio Castello - Department of Finance

Ananya Chandra - Department of Law

Gulten Dana - Department of Law

Ravneet Deol - Department of Law

Nicola Ho - Department of Law

Anders Johansson - Department of Economics

Eunchae Lee - Department of Economics

Anish Samarth - Department of Economics

Emma Soderqvist - Department of Anthropology

Palpailin Techachokwiwat - Department of Accounting

Minglu Wang - Department of Government

Nga Wai Wong - Department of Law

Chengyang Zhu - Department of Mathematics

Thuy-Tien Pham - Department of International History

Antonio Zorzolan - Department of Law

2018

Winner of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

WorcesterPrize_747x560

Ebla Bohmer - Department of Government

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Ammaarah Adam - Department of Economic History

Mariya Andriyevska - Department of Anthropology

Maria Artime De Luiz - Department of Economics

Damal Arvind - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

William Banks - Department of Economic History

Rachel Beechinor - Department of Management

Yug Bhansali - Department of Economics

Sahas Bhatia - Department of Management

Nurul Binti Haslimi - Department of Law

Kristy Bryant - Department of Anthropology

Anna Carruthers - Department of Economics

Eu Ern Chai - Department of Law

Chin Chan - Department of Economics

Jian Chan - Department of Government

Jie Chan - Department of Economics

Aimilia Charitou - Department of Economics

Amandeep Chawla - Department of Economic History

Lewis Cheetham - Department of Government

Ina Cheng - Department of Management

Clara Christensen - Department of Government

Bryan Chua Wei Jin - Department of Sociology

Shevan De Silva - Department of Law

Millie Di Luzio - Department of International History

Michael Elders - Department of Law

Solomon Fadipe - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Jennifer Fernandez - Department of Law

Daisy Field - Department of International Relations

Shaun Fu - Department of Law

Alexander Garland - Department of Mathematics

Fanny Garrigou-Grandchamp - Department of International Relations

Anna Ghidini - Department of Management

Laura Goddard - Department of International Relations

Jocelyn Harrison - Department of International Relations

Jerome Hart - Department of Social Policy

Darren Hon - Department of Law

Precious Huhuyana - Department of Geography & Environment

Philip Jensen - Department of Management

Goodwin Kapopo - Department of Management

Ishan Kaushal - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Edward Kettleborough - Department of Economic History

Aadil Khan - Department of Government

Dan Kirchlechner - Department of Law

Maitrai Lapalikar - Department of International Relations

Amaury Laurent - Department of Management

Carina Leung - Department of Law

Xiao Lim - Department of Economics

Allegra Lucchini - Department of Management

Elizabeth Mackarel - Department of International History

Kishan Maher - Department of International Relations

Stefania Markusson - Department of Law

Rebecca Mccann - Department of International Relations

Niklas Mckerrell - Department of International Relations

Auriane Moch - Department of Geography & Environment

Jazzi Ng - Department of Government

Helena Nicholson - Department of Geography & Environment

Emmanuel Nielsen - Department of Anthropology

Simeon North - Department of Government

Francess Okia-Anie - Department of Law

Dominic Ong - Department of Government

Charlotte Ong Zhi Xin - Department of Economics

Iason Pafitis - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

May Pau - Department of Law

Ludovico Picciotto - Department of International Relations

Joseph Robinson - Department of Accounting

Max Robinson-Auer - Department of Geography & Environment

Nan Sabai - Department of Economics

Michael Shapland - Department of Government

Mohammadmehdi Sharifkazemi - Department of International History

Ariana Shaw - Department of Law

Katarzyna Sliwinska - Department of Accounting

Maelle Soulis - Department of Anthropology

Sarah Stearne - Department of Government

Daniel Szoeke - Department of International History

Annelise Thomlinson - Department of Anthropology

Amon Triba - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Matthew Unsworth - Department of Law

Naomi Weiler - Department of International Relations

Felix Willuweit - Department of International Relations

Jack Wippell - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Zachary Wong - Department of Government

Mingkun Wu - Department of Philosophy, Logic and Scientific Method

Hang Yin - Department of Economics

Wenqian Zeng - Department of Management

Yuxin Zhou - Department of International Relations

2017

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Worcester_Prize_Winners747x420
Prof Dilly Fung, Pro Director (Education), LSE and Dr Jessica Templeton (Director, LSE100) with the 2017 recipients of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance. 

Zuzanna Balabuch - BSc Social Anthropology

Stefan Bogensberger - BSc Government and History

Maria Cerdio Lara - BSc Social Anthropology

Karim Senouni - BSc Statistics with Finance

GroupPhoto_747x420
The 2017 LSE100 Prize Winners

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Ifetioluwani Agboola – BSc Politics and International Relations

Mohammad Amanullah – BSc Management

Rui Assunção De Sousa Brites – BSc Social Anthropology

Shukri Bin Ahmad Shahizam – BA Laws

Luke Buxton – BSc Economics

Emma Carta – BSc Social Anthropology

Nok Chan – BSc Economics

Ioannis Charalambous – BA Laws

Ashley Cheok – Bsc Social Anthropology

Olivia Cleary – BSc History

Henry Cole – BA Law

Luke Doyle – BSc Economics and Economic History

Omar El-Sayed – BA Laws

Alice Foresto – BSc Mathematics and Economics

Matheus Gagliardi Greco Fraga Santos – BSc International Relations

Flavia Galdiolo – BSc Environment and Development

Clare Gallagher – BSc Accounting and Finance

Tripatpal Ghataore – BSc Economics

Ioannis Giortzis – BA Laws

Cheng Hong – BSc Sociology

Mark Jalleh – BSc Government and Economics

Esther Jourdan – BSc Social Policy

Jun Wei Shawn Lee – BSc Economics

Wochou Lee – BSc Economics

Juebin Lim – BSc Government and Economics

David Liu – BSc Economics

Jiong Lua – BSc Government and Economics

Aaron Luke – BSc Economics

Finlay Maguire – BSc International Relations and History

Leonard Martens – BSc Management

Paloma Morales – BSc Philosophy, Politics and Economics

Karina Moxon – BSc Government and History

Conor Moylan – BSc Government and History

Michal Neusch – BA Laws

Pavan Rao – BSc Philosophy, Politics and Economics

Lara-Marie Rausch – BSc Government and Economics

Lydia Ravenscroft – BSc History

Giovanni Rosso – BSc Philosophy, Logic and Scientific Method

Suman  Sachdev – BA Laws

Jan-Paul Sandmann – BSc Government and Economics

Dilan Saujani – BSc Economics

Pelagaia Scholte-Sikorsky – BSc History

Josias Senu – BA Laws

Siddharth Sheth – BSc Economics

William Smith – BSc History

Rajan Soni – BSc Government and Economics

Aaron Tam – BSc Economics

Jamie Tan – BSc Geography

Rachel Thompson – BSc Politics and International Relations

Hoi Lam Wong – BA Laws

Jun Xie – BSc Accounting and Finance

Chun Yau – BA Law

Natasha Yeo – BA Laws

Ji Qing Yeoh – BSc Accounting and Finance

Haotian Zhu – BSc Accounting and Finance

LSE100WorcesterPrizeWinners747x560
Sir Robert Worcester with the LSE100 winners of the Sir Worcester Prize in 2017

2016

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Simone Geldenhuys - Accounting

Glendon Ge Lun Giam - Geography and Environment

Joseph Paddon - Law

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Andrey Milakin - Economics

Filippos Ershov - Government

Hanif Osman - International History

Jia Wang - Economics

Kenneth Tan - Economics

Khaleefa Ali Ahmed Aldhaheri - Government

Leonor Marques-Guedes - Anthropology

Liliya Anisimova - International Relations

Matthew Hogan - Law

Millie Dessent - International Relations

Mirabel Anosike - Law

Nina Bhargava - Accounting

Rebecca Quinn - Geography and Environment

Robert Clark - Economics

Typhaine Christiaen - Management

Yucheng Lu - Philosophy

Hailey Doherty - International Relations

Jiemin Lee - Geography and Environment

Kwang Lin Wong - Anthropology

Yi Zhe Gabriel Chua - Government

Claire Hooi - Law

Grady Arnott - Law

Jana Casar-Borota - Law

Lara Nathie - Government

Sanjidah Rahman - International Relations

Mariana Mojica Forero - Government

Sofia Lesur Kastelein - International History

Joseph Miller - Economic History

Maria Marchenkova - International Relations

Sitong Ding - Economics

LSE_100_Awards__3925_747x560

Sir Robert Worcester, LSE100 Prize winner Oluwasolabomi Okuyiga and Pro Director for Teaching and Learning Paul Kelly

 

2015

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Stefanos Argyros - Law

Keisha Ong - Government and Economics

Daniela Fürst - Management

Wan Yee Fok - Management

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Eli Baruch - Management

Alexander Burgess - Management

Tiffanie Chan - Law

Charlotte Chiew - Economics

Pierre -Louis Lostis - Geography with Economics

Matthew Measor - Mathematics and Economics

Andrew Slinn - International Relations

Johanna Spitz - Social Policy and Economics

Henry Sturges - Economics

Annette Wong - Geography

untitled-9183

2014

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Farid Hamka - Government and Economics

Seong Woo (John) Lee - Government

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

Wi Cheong - Accounting and Finance

Suyin Haynes - International Relations and History

Yongda Hu - Economics

Anna Ling - Law

Poonam Lodhia - Economics

Manavi Mehra - Economics

Amelia Mulcahey - Social Anthropology

Olivia Norton - Geography

Havish Patel - Geography with Economics

Timothy Rogers - Government

Amy Rowson - Geography

Alice Saunders - Geography

Charlotte Spanner - Government and Economics

Giulia Trojano - Law

2013

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Jack Ashfield - International History

Devon-Jane Airey - Government and History

Xiao Wei Mak - Economics

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement

AKSHITA MEHRA - International Relations  

Alfred Wong - International Relations  

Benjamin Tully - Economics

Daniela Soldner-Rembold - Economics

Eve Turner - Economic History

Jessica Martin - Anthropology and Law

Jonathan Griggs - International Relations

Leonardo Jong - Econometrics and Mathematical Economics

Michelle Fung - Economics

Myrto Drosopoulou - Philosophy and Economics

Thomas Harry - Economics

Tom Jordan - Social Policy

Zann Tay - Law

Prizegiving cropped

2012

Winners of the Sir Robert Worcester Prize for Exceptional Academic Performance 

Simon Pellas - Management

Anthea Choo - Economics

Winners of the LSE100 Prize for Outstanding Academic Achievement 

Hong Jie Lee - International Relations

Ava Mayer - Philosophy and Economics

Timur Sauerborn - Laws

Neil O'Neill Eh - Economic History

Arisa Manawapat - Laws

Natalie Wong - Laws

Christina Mysko - Laws  

Julia King - Laws

Oluwasolabomi Okuyiga - Government and Economics

Konstantin Sietzy - Government and History

Christine Liang - Politics and Philosophy

Emily Jones - Social Anthropology

Nur Fikri Binte Mohamed Rafik Alkhatib - Government

Benjamin Ng - Economics

2011

Winners of the LSE100 Prize for Oustanding Academic Achievement

Christopher Edgigton - Laws

Warwick Brennand - International Relations

Kenneth Zheng - Statistics

Pippa Sellars - Government 

Gary Yan - Statistics

untitled-9082