LSE Class Teacher Awards

 

LSE Class Teacher Awards are given to Graduate Teaching Assistants, Teaching Fellows and Guest Teachers in recognition of their very special contribution to teaching at LSE. They are organised by the LSE Eden Centre.

All the recipients from 2019 are listed below.

2019 Class Teacher Winners

Department

Winners

Accounting

Rani Suleman

Anthropology

Ivan Deschenaux

Anishka Gheewala-Lohiya

Highly Commended: Agustin Diz, Nick Evans, Giulio Ongaro and Branwen Spector

Economic History

Alex "Spike" Gibbs

Highly Commended: Clemens Rawert and Alka Raman

Economics

Dita Eckhardt

Niclas Moneke

Derek Pillay

Chen Qiu

Ragvir Sabharwal

Chiara Sotis

Tiancheng Sun

Di Song Tan

Highly Commended: Sarah Charbonnel, Wesley Jessie, Julien Martin and Anthoulla Phella

European Institute

Miriam Sorace

Highly Commended: Cristobal Garibay-Petersen and Chrysoula Papalexatou

Finance

Fabrizio Core

Debapriya Paul

Zongchen Hu

Alberto Pellicioli

Simona Risteska 

Gender

Emma Spruce

Highly Commended: Aiko Holvikivi, Billy Holzberg and Priya Raghavan

Geography and Environment

Jeanne Firth

Jordana Ramalho

Highly Commended: Louise Bernard, Leanne Cass, Carwyn Morris, Mara Nogueira-Teixeira, Gregor Singer, Matthias Tager, Janna Tenzing and Xiaolun Yu

Government

William Bosworth

Charlotte Halberstroh

Highly Commended: Chase Foster and Gartzou Katsouyanni

International Development

Eyob Balcha Gebremariam

Nimesh Dhungana

Sonja Marzi

International History

Rowena Binti Abdul Razak

Highly Commended: William King and Artemis Photiadou

International Relations

Gustav Meibauer

Highly Commended: Kelly-Jo Bluen and Helena Ivanov

Language Centre

Irina Forbes

Highly Commended: Nadim Ben-Mohamed-Mahjoub and Luay Hasan

Law

Fatima Ahdash

Chris O'Meara

Highly Commended: Agnieszka Ason and Mackenzie Common

LSE100

Emily Cousens

Jacqui Gibbs

Joe Lane

Jacob Mukherjee

Management

Maxi Heitmayer

Karin King

Andrea Paletti

Highly Commended: Salma Raheem

Mathematics

Siri Kouletsis

Asuka Kumon

Laurence O'Toole

Niccolò Salvatori

Highly Commended: Stanislav Kucera and Amedeo Sgueglia 

Media and Communications

Rachel O'Neill

Highly Commended: Sam Mejias

Methodology

Thiago Rodriguez-Oliveira

Highly Commended: Augustin Boey, Madeleine Stevens and Kate Summers

Philosophy, Logic and Scientific Method

Sophie Kikkert

David Kinney

Highly Commended: Chlóe de Canson and Todd Karhu 

Psychological and Behavioural Science

Sandra Obradovic

Social Policy

Antonella Bancalari

Mario Battaglini

Sociology

Kathryn Higgins

Highly Commended: Julio Alejandro De Coss-Corso and Niamh Hayes

Statistics

Phil Chan

Gelly Mitrodima

Highly Commended: Anastasia Kakou, Ragvir Sabharwal and Tianlin Xu

Class Teacher Awards 1 2017

2018 winners

Departmental lists

 

 

Recipients departments A-G

 

From the Department of Accounting:

 

Winners - Farooq Mahmood and Felix Vetter

 

From the Department of  Anthropology:

Highly Commended - Ivan Deschenaux and Megan Laws

Winner - Michael Edwards

From the Department of Economic History:

Highly Commended - Alka Raman and Thilo Albers

Winner - Karolina Hutkova

From the Department of  Economics:

Highly Commended - Wouter Leenders and Tiancheng Sun

Winners - Aleksander Kloda, Andrew Mitson, Celine Zipfel, Chen Qiu, Chiara Sotis, Clement Minaudier, Dita Eckardt, Kamila Nowakowicz and Miguel Bandiera Silva

From the European Institute:

Highly Commended - Auke Willems, Joseph Downing and Miriam Sorace

Winner - Mireia Borrell-Porta

From the Department of Finance:

Highly Commended - Karamfil Todorov, Marta Alonso, Mesut Tastan and Simona Risteska

Winners -  James Clark, Jojo Paul and Lukas Kremens

From the Department of Gender Studies:

Winners - Aiko Holvikivi, Aura Lehtonen, Emma Spruce, Jacob Breslow, Jacqueline Gibbs and Julia Hartviksen

From the Department of Geography and Environment:

Highly Commended - Andreas Diemar, Daniel Mills, Jordana Ramalho, Lutz Sager and Miranda Iossifidis

Winners - Allan Beltran-Hernandez and Meredith Whitten

From the Department of Government:

Highly Commended - Brian Klaas and Fabian Mushovel

Winners - David Axelsen and Kyriaki Gartzou Katsouyanni

Recipients departments H-L

 

From the Department of Health Policy:

 

Highly Commended – Gareth Hopkin

 

Winner - Matthew Skellern

 

From the Department of International Development:

Highly Commended - Geoffrey Swenson

Winner - Portia Roelofs

From the Department of International History and winners of the Martin Abel Gonzalez Prize:

Highly Commended - Isaac Scarborough and William King

Winner - Marina Perez de Arcos

From the Department of International Relations:

Highly Commended - Jacklyn Majnemer and Sarah Bertrand

Winner - Chris Rossdale

From the LSE Language Centre:

Highly Commended - Anna Giuffria and Paula de Santiago

Winner - Flavia d'Angelantonio

 

From the Department of Law:

Winners - Agnieszka Ason, Katerina Papapanagiotou and Paige Mason

 

Recipients departments M-S

From the Department of Management:

Winners - Adrian Gauci and Chiara Sotis

Highly Commended - Chris Busch and Diogo Salgado Baptista

From the Department of Mathematics:

Highly Commended - Georgios Zouros and Laurence O'Toole

Winners - Niccolo Salvatori, Siri Kouletsis and Tony Whelan

From the Department of  Media and Communications:

Highly Commended - Jelena Dzakula

Winner - Rafal Zaborowski

From the Methodology Institute:

Highly Commended - Jenny Chanfreau and Vikas Chandra

Winner - Indraneel Sircar

From the Department of Philosophy, Logic and Scientific Method:

Winners - Bastian Steuwer, Chloe de Canson, James Wills and Joe Roussos

From the Department of Psychological and Behavioural Science:

Winners - Kate Laffan and Nihan Albayrak

From the Department of Social Policy:

Highly Commended - Irene Bucelli and Mario Gyori

Winner - Hayley Jones

From the Department of Sociology:

Highly Commended - Alejandro De-Coss Corza and Timothy Monteath

Winners - Daniel James and Kristina Kolbe

From the Department of Statistics:

Winners – Alice Pignatelli de Cerchiara, Hyeyoung Maeng and Xiaolin Zhu