Committees of Council


  details for 2021/2022

Calendar of meetings of committees

Committee Standing Orders

Committee Effective Behaviours Statement

Audit Committee

The Audit Committee is a standing committee of Council. It is responsible for assessing the adequacy and effectiveness of the School’s controls, governance and risk management; economy, efficiency and effectiveness; and the management and quality assurance of data submissions, in accordance with the authority delegated to it by Council. The Committee’s remit covers all activities of the School.

Terms of reference (PDF)

Membership

Name Status Term Ends
Johannes Huth Independent Council Member (Chair) 31 Jul 2023
Ali Nikpay Independent Council Member 31 Jul 2023
Sabrina Feng External 31 Jul 2023
John Hughes External 31 Jul 2022
Katherine Lampen External 31 Jul 2024
Arkadi Nachimowski External 31 Jul 2024
Alex Parker External 31 Jul 2022

Reports to: Council

Contact: Mike Smith, Committee Secretary.

E: m.d.smith2@lse.ac.uk

Ethics Committee

The role of Ethics Committee is to provide governance oversight and assurance to Council on ethical matters affecting the School in order to contribute to the achievement of strategic objectives and to meeting regulatory and legal obligations.

Terms of Reference (PDF)

Membership

Name Status Term Ends
Alastair Da Costa Independent Council Member (Chair) 31 Jul 2023
Dr Musimbi Kanyoro Independent Council Member 31 Dec 2023
Dr Susan Liautaud Independent Council Member 31 Jul 2023
Ali Nikpay Independent Council Member 31 Jul 2023
Professor Terhi Rantanen Academic Council Member 31 Jul 2022
Professor Charles Stafford Ex-officio (Pro-Director Faculty Development)  
Josie Stephens Ex-officio (LSESU General Secretary) 30 Jun 2022
Dr Claudine Provencher PSS Council Member 31 Jul 2022
Rev. Dr James Walters Staff Member 31 Jul 2023

Reports to: Council

Contact: Mike Smith, Committee Secretary.

E: m.d.smith2@lse.ac.uk

Finance and Estates Committee

The Finance and Estates Committee is a standing committee of Council. It is responsible for the governance of finance and estates matters, in accordance with the authority delegated to it by Council. The Committee’s remit covers the activities of the School and, where applicable, its interests and activities in subsidiary companies, joint ventures and commercial partnerships.

Terms of Reference (PDF)

Membership

Name Status Term Ends
Sir David Higgins Independent Council Member (Chair) 31 Jul 2022
Dr Donald Kaberuka Independent Council Member 31 Jul 2022
Stuart Roden Independent Council Member 25 Mar 2024
Elisabeth Stheeman Independent Council Member 31 Jul 2022
Bob Murley External Member 31 Jul 2023
Professor Pauline Barrieu Academic Council Member 10 May 2024
Professor Wim Van Der Stede Academic Council Member 31 Jul 2024
Professor Eric Neumayer Ex-officio (Pro-Director Planning and Resources)  
Baroness Minouche Shafik Ex-officio (Director)  
Josie Stephens Ex-officio (LSESU General Secretary) 30 Jun 2022

Reports to: Council 

Reports From: Investments Subcommittee

Contact: Hilary Hunter, Committee Secretary

E: h.a.hunter@lse.ac.uk

Governance Committee

The Governance Committee is a standing committee of Council.It is responsible for advising Council on: corporate governance matters, arrangements and practices to pursue good practice and compliance with external governance requirements; membership of Council and its committees; and, amendments to governing documents.

Terms of Reference (PDF)

Membership

Name

Status

Term Ends

Dr Susan Liautaud

Ex-officio (Chair) (Chair of Council)

31 Jul 2023

Ali Nikpay

Ex-officio (Vice Chair of Council)

31 Jul 2023

Kalika Jayasekera

External

31 Jul 2022

Professor Terhi Rantanen

Academic Council Member

31 Jul 2022

Professor Martin Anthony

Ex-officio (Vice Chair of Academic Board)

 

Baroness Minouche Shafik

Ex-officio (Director)

 

Josie Stephens

Ex-officio (LSESU General Secretary)

30 Jun 2022

Reports to: Council

Contact: Hilary Hunter, Committee Secretary.

E: h.a.hunter@lse.ac.uk

Remuneration Committee

Terms of Reference

Membership

Name

Status

Term Ends

Alastair Da Costa

Independent Council Member (Chair)

31 Jul 2023

Sir David Higgins

Ex-officio (Chair Finance and Estates Committee)

 31 Jul 2022

Dr Susan Liautaud

Ex-officio (Chair of Council)

 31 Jul 2023

Ed Richards

External

31 Jul 2023

Kevin White

External

31 Jul 2022

Reports to: Council

Contact: Hilary Hunter, Head of Governance Services

E: h.a.hunter@lse.ac.uk

Report: Approach to Senior Staff Remuneration (PDF).

Investments Sub-Committee

Finance and Estates Committee holds responsibility delegated from Council for the strategic oversight, management and governance of all LSE investments including funds held for working capital, capital projects and investment, and endowments. Investments Sub-Committee is the body through which the Finance and Estates Committee fulfils these responsibilities.

Terms of Reference

Membership

Name Status Term Ends
Dr Sushil Wadhwani CBE External (Chair) 31 Jul 2023
Dr Christine Downton External 31 Jan 2024
Adam Levinson External 31 Jan 2024
Girish Reddy External 31 Jan 2024
Mike Ferguson Ex-officio (Chief Financial Officer)  
Dr Ethan Ilzetzki STICERD nominee 31 Jul 2024
Ed Hall Students' Union nominee 30 Jun 2022
Professor Sir Christopher Pissarides Academic Board Nominee 31 Jul 2024
Professor Christopher Polk Academic Board Nominee 31 Jul 2024

Reports to: Finance and Estates Committee

Contact: Hilary Hunter, Committee Secretary

E: h.a.hunter@lse.ac.uk

 

 

 

Council  About LSE’s Governing Body

Governance Resources  Information about our legal and regulatory framework, key publications and guidance for committees