Council

 

Council is the Governing Body of LSE. It has ultimate authority and accountability for exercising LSE’s powers in pursuit of advancing education, learning and research for the public benefit.

How Council operates

Council makes decisions in accordance with LSE’s constitutional and legal framework and Articles of Association, available in our Governance Resources. The Articles of Association are underpinned by a supporting governance architecture, key components of which are set out on these pages.

The Articles set out that Council is directly responsible for:

  • approving LSE’s strategy
  • approving annual estimates of income and expenditure
  • approving the annual audited accounts
  • appointing (and removing) the Director
  • appointing (and removing) the School Secretary
  • making, altering, amending, repealing or adding to any byelaws or regulations made under the Articles, unless otherwise specified. 
  • Council may delegate other responsibilities where this is appropriate. See the Council scheme of delegation and the terms of reference of Council committees.

Membership

The articles provide for eighteen Council members, including independent, staff and student members. Each is a trustee, company director, and member of the School as well as a governor of LSE. Together they take collective responsibility for decision making. 

Council members' Declaration of Interest 

Independent Members (Up to 10 may be appointed)

Member Status Appointment End Date
Dr Susan Liautaud Independent Member, Chair of Council 31.07.2023
Ali Nikpay Independent Member, Vice-Chair 31.07.2023
Alastair Da Costa Independent Member and Chair of Remuneration Committee and Ethics Committee 31.07.2023
Sir David Higgins Independent Member and Chair of Finance and Estates Committee 31.07.2022
John Hughes  Independent Member 31.07.2021
Johannes Huth Independent Member and Chair of Audit Committee 31.07.2023
Dr Donald Kaberuka Independent Member 31.07.2022
Dr Musimbi Kanyoro Independent Member 31.12.2023
Stuart Roden Independent Member 25.03.2024
Elisabeth Stheeman  Independent Member 31.07.2022

Internal Members (Up to 8 may be appointed)

Member Status Appointment End Date
Baroness Minouche Shafik Director  Ex officio
Professor Martin Anthony Vice-Chair of Academic Board ex officio  Ex officio
David Gordon General Secretary of the LSESU  Ex officio
Helly Mehta Nominated by the Students' Union 15.11.2021
Dr Claudine Provencher Appointed from Professional Services Staff 31.07.2022
Professor Pauline Barrieu Nominated by Academic Board 10.05.2024
Professor Terhi Rantanen  Nominated by Academic Board 31.07.2022
Professor Alex Voorhoeve  Nominated by Academic Board 31.07.2021

 

Council minutes

We are committed to transparency in our decision-making.

2020/2021

26 March 2021 (PDF)

23 February 2021 (PDF)

24 November 2020 (PDF)

20 October 2020 (PDF)

2019/2020

23 June 2020 (PDF)

12 May 2020 (PDF)

11 February 2020 (PDF)

12 November 2019 (PDF)

03 October 2019 (PDF)

Contact

Hilary Hunter - Head of Governance Services. E: H.A.Hunter@lse.ac.uk

 

 Council Committees

Terms of reference, membership, contact details and more

Governance Resources

Information about our legal and constitutional framework, key publications and guidance for committees.

Calendar of meetings

To view meetings of Council, please view our committee calendar page.